NAJBLIŻSZY KURS STERNIKA MOTOROWODNEGO

Nurkowanie na Wapiennikach w Sulejowie

W dniu 13.04.2024,  nasi płetwonurkowie z Klubu Płetwonurków Kalmar mieli intensywne szkolenie w Sulejowie na „Wapiennikach”. Pomimo wyzwania temperatury wody na poziomie 8 stopni oraz  głębokości 12,8 metra, widoczność pod wodą wynosząca 3 metry sprawiła, że ćwiczenia przebiegały sprawnie i efektywnie. Na powierzchni panowała przyjazna pogoda, co dodatkowo ułatwiło nasze działania. Niezrażeni warunkami, kontynuujemy naszą misję szkoleniową i eksploracyjną.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do naszych zajęć i odkrywania fascynującego podwodnego świata razem z nami!

Krótko o ” Wapiennikach”:

Jeden z urokliwych zakątków łódzkiego województwa to teren dawnych Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. To miejsce, gdzie natura stworzyła prawdziwe arcydzieło – kamieniołom zalany wodą, sąsiadujący z rzeką Pilicą. Mimo malowniczych widoków, teren ten wymaga ostrożności z powodu stromych urwisk i obecności śmieci. Głębokość zbiornika sięga około 13 metrów, a jego wyjątkowa przejrzystość o turkusowym odcieniu zachęca do nurkowania. Pod wodą można odkryć fragmenty dawnych instalacji, bloki skalne oraz zatopione drzewa. To jedno z trzech największych kamieniołomów w Polsce, który powstał w okolicach Sulejowa ze względu na bogate złoża kamienia wapiennego. W XIX wieku rozpoczęto tu wydobycie i produkcję wapna, wykorzystując różne techniki, od tradycyjnych pieców ziemnych po późniejsze wypalanie węglem kamiennym. Przedsiębiorstwo Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie zostało postawiona w stan upadłości pod koniec 2002 roku. Transport wapna odbywał się głównie rzeką Pilicą oraz Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Upadek Zakładów Przemysłu Wapienniczego pod koniec 2002 roku oznaczał koniec ery, a rozbiórka wąskotorówki w latach 2005-2006 zakończyła kolejny etap historii.

Powiązane artykuły

Niniejsza strona korzysta z ciasteczek, które pomagają nam widzieć kto i kiedy nas odwiedza. Więcej informacji o tym przeczytasz tutaj:wszystkoociasteczkach.pl