…trochę o Nas

Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju „KALMAR” powstał 16 stycznia 1988 r. na bazie dawnej sekcji płetwonurków działającej przy Klubie Sportów Obronnych „ŚWIT” w Starachowicach.

Wśród założycieli klubu wymienić należy: Marka Bastrzyka, Marka Basiaka, Leszka Świtałę, Grzegorza Ryskiego oraz Stanisława Pięcińskiego. Pierwszymi instruktorami płetwonurkowania zostali koledzy Marek Basiak oraz Krzysztof Starczenkow, którzy to szkolili kolejne pokolenia starachowickich płetwonurków. Z biegiem lat do grona instruktorów dołączyli Rafał Kiepas, Henryk Szczepański. Obecnie aktywnym instruktorem płetwonurkowania jest Edward Lipiec.

Początek działalności klubu to przede wszystkim szkolenia na poszczególne stopnie płetwonurka prowadzone zarówno na terenie całego kraju jak i za granicą. Już w 1989 roku zorganizowaliśmy obóz szkoleniowy w Bułgarii nad Morzem Czarnym. Kolejne zagraniczne wyjazdy szkoleniowe to w 1995 roku we Włoszech na wyspę Elba, w 1996 roku na wyspę Korsyka, w 1998 roku do Norwegii, w 2000 oraz 2001 roku w Chorwacji.

W lutym 1996 roku przy klubie powstała sekcja triathlonu i duathlonu, której członkowie przez kilka lat odnosili znaczące sukcesy startując w zawodach na arenie krajowej.

Ponadto wolne dni staramy się spędzać nad wodą podnosząc swoje kwalifikacje nurkowe nurkując w takich akwenach jak zalane kamieniołomy Wiśniówka, Gacki, Zakrzówek i Jaworzno Szczakowa oraz zbiornikach Piachy, Lubianka, Golejów, Machów. Organizujemy również obozy nurkowe m.in. w Jastarni, Helu i Rewalu.

Szkolimy i szkoliliśmy również na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz innych służb mundurowych. Wszyscy strażacy – nurkowie ze starachowickiej Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach swoje uprawnienia zdobywali u naszych instruktorów.

Jednak działalność KALMARU nie opiera się jedynie na nurkowaniu. Przy klubie działa Społeczna Drużyna WOPR, której członkowie w sezonie letnim pełnią dyżury jako ratownicy na zalewie „Piachy” i „Lubianka” oraz na krytej pływalni w Starachowicach. Co roku we współpracy z kieleckim WOPRem prowadzone są również kursy na stopień Młodszego Ratownika WOPR oraz Ratownika WOPR, jak i kursy motorowodne.

Od kilku lat na kąpieliskach letnich prowadzimy akcje „Już pływam”, w których co roku bierze udział ponad 200 dzieci zdobywając podstawowe umiejętności pływackie. Przed każdym sezonem letnim prowadzimy dla dzieci i młodzieży uczących się w szkołach pogadanki pod hasłem „Bezpieczny wypoczynek nad wodą”.

W ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych klub prowadzi dla dzieci z rodzin najuboższych zajęcia basenowe z zakresu podstawowej nauki pływania.

Od lutego 2009 roku przy klubie działa Sekcja Pływacka, w której dzieci w wieku od 6 do 16 lat rozpoczynają podstawową naukę pływania. W zajęciach sekcji bierze udział ponad 100 dzieci. Zajęcia prowadzone są przez trenerów pływania: Leszka Pastuszkę, Mirka Opozdę oraz Radka Kucharskiego.

Od roku 2010 przed feriami zimowymi we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i Policją oraz innymi organizacjami, przeprowadzamy akcję „Kruchy lód”, która obejmuje wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja (około 2500 dzieci). Akcja maa na celu uświadomić o niebezpieczeństwie jakie grozi po wejściu na oblodzone akweny wodne, organizowaniu ślizgawek i lodowisk na rzekach i jeziorach.

Nasza Społeczna Drużyna WOPR zajęła 1 miejsce w IX Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. Pokonaliśmy ponad 50 drużyn z całego kraju. Sukces ten powtórzyła również w 2012 i 2013 roku. Do dziś nasza drużyna nie schodzi z podium w klasyfikacji generalnej tych zmagań.Dodatkowo w 2011 roku nasza drużyna zajęła I miejsce w Mistrzostwach Polski Grup Operacyjnych i Interwencyjnych na wodzie w Starachowicach.

18 września 2010 roku zorganizowaliśmy pod patronatem Prezydenta Miasta wraz z Zarządem Głównym LOK, Zarządem Wojewódzkim LOK, Miejskim Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz Wydziałem Sportu i Promocji Urzędu Miasta, Otwarte Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju w Płetwonurkowaniu. Nasi zawodnicy w dyscyplinie drużynowej zdobyli 2 miejsce.

W związku z wstąpieniem w 2008 roku Ligi Obrony Kraju do CMAS (Światowa Konfederacja Działalności Podwodnej), największej federacji nurkowej na świecie, płetwonurkowie zobligowani są do posiadania kwalifikacji z zakresu Pierwszej Pomocy oraz Pierwszej Pomocy Tlenowej. Prowadzimy również kursy w tym zakresie w międzynarodowym systemie DAN. Tak więc od 2008 roku wydawane przez nas uprawnienia nurkowe w systemie LOK CMAS są rozpoznawane i honorowane na całym świecie.

Krótka historia naszego klubu ilustruje naszą działalność nie tylko jako płetwonurków ale również jako ludzi szeroko związanych z całym środowiskiem wodnym.

Zapraszamy wszystkich pasjonatów wody do udziału w naszych sobotnich zajęciach szkółki nurkowej. Nauczycie się jak bezpiecznie nie tylko nurkować, ale również wypoczywać nad wodą.

SKŁAD ZARZĄDU KLUBU:
• Prezes – Patryk Bebelski,
• Wiceprezes – Paweł Krzyżanowski,
• Skarbnik – Marek Bastrzyk,
• Sekretarz – Piotr Gębski,
• Członek zarządu – Robert Rosołowski,
• Członek zarządu – Edward Lipiec,
• Członek zarządu – Leszek Pastuszka.
SKŁAD KOMISJI REWIZYJNEJ:
• Przewodniczący – Marcin Adamus,
• Zastępca Przewodniczącego – Marcin Kosiór,
• Sekretarz – Marcin Bernatowicz.