…trochę o Nas Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju „KALMAR” powstał 16 stycznia 1988 r. na bazie dawnej sekcji płetwonurków działającej przy Klubie Sportów Obronnych „ŚWIT” w Starachowicach.
Wśród założycieli klubu wymienić należy: Marka Bastrzyka, Marka Basiaka, Leszka Świtałę, Grzegorza Ryskiego oraz Stanisława Pięcińskiego. Pierwszymi instruktorami płetwonurkowania zostali koledzy Marek Basiak oraz Krzysztof Starczenkow, którzy to szkolili kolejne pokolenia starachowickich płetwonurków. Z biegiem lat do grona instruktorów dołączyli Piotr Gębski, Rafał Kiepas, Henryk Szczepański.
Początek działalności klubu to przede wszystkim szkolenia na poszczególne stopnie płetwonurka prowadzone zarówno na terenie całego kraju jak i za granicą. Już w 1989 roku zorganizowaliśmy obóz szkoleniowy w Bułgarii nad Morzem Czarnym. Kolejne zagraniczne wyjazdy szkoleniowe to w 1995 roku we Włoszech na wyspę Elba, w 1996 roku na wyspę Korsyka, w 1998 roku do Norwegii, w 2000 oraz 2001 roku w Chorwacji.
W lutym 1996 roku przy klubie powstała sekcja triathlonu i duathlonu, której członkowie przez kilka lat odnosili znaczące sukcesy startując w zawodach na arenie krajowej.
Ponadto wolne dni staramy się spędzać nad wodą podnosząc swoje kwalifikacje nurkowe nurkując w takich akwenach jak zalane kamieniołomy Wiśniówka, Gacki, Zakrzówek i Jaworzno Szczakowa oraz zbiornikach Piachy, Lubianka, Golejów, Machów. Organizujemy również obozy nurkowe m.in. w Jastarni, Helu i Rewalu.
Szkolimy i szkoliliśmy również na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz innych służb mundurowych. Wszyscy strażacy – nurkowie ze starachowickiej Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach swoje uprawnienia zdobywali u naszych instruktorów.
Jednak działalność KALMARU nie opiera się jedynie na nurkowaniu. Przy klubie działa Społeczna Drużyna WOPR, której członkowie w sezonie letnim pełnią dyżury jako ratownicy na zalewie „Piachy” i „Lubianka” oraz na krytej pływalni w Starachowicach. Co roku we współpracy z kieleckim WOPRem prowadzone są również kursy na stopień Młodszego Ratownika WOPR oraz Ratownika WOPR, jak i kursy motorowodne.
Od kilku lat na kąpieliskach letnich prowadzimy akcje „Już pływam”, w których co roku bierze udział ponad 200 dzieci zdobywając podstawowe umiejętności pływackie. Przed każdym sezonem letnim prowadzimy dla dzieci i młodzieży uczących się w szkołach pogadanki pod hasłem „Bezpieczny wypoczynek nad wodą”.
W ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych klub prowadzi dla dzieci z rodzin najuboższych zajęcia basenowe z zakresu podstawowej nauki pływania.
Od lutego 2009 roku przy klubie działa Sekcja Pływacka, w której dzieci w wieku od 6 do 16 lat rozpoczynają podstawową naukę pływania. W zajęciach sekcji bierze udział ponad 100 dzieci. Zajęcia prowadzone są przez trenerów pływania: Leszka Pastuszkę, Mirka Opozdę oraz Radka Kucharskiego.
Od roku 2010 przed feriami zimowymi we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i Policją oraz innymi organizacjami, przeprowadzamy akcję „Kruchy lód”, która obejmuje wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja (około 2500 dzieci). Akcja maa na celu uświadomić o niebezpieczeństwie jakie grozi po wejściu na oblodzone akweny wodne, organizowaniu ślizgawek i lodowisk na rzekach i jeziorach.
Nasza Społeczna Drużyna WOPR zajęła 1 miejsce w IX Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. Pokonaliśmy ponad 50 drużyn z całego kraju. Sukces ten powtórzyła również w 2012 i 2013 roku. Do dziś nasza drużyna nie schodzi z podium w klasyfikacji generalnej tych zmagań.Dodatkowo w 2011 roku nasza drużyna zajęła I miejsce w Mistrzostwach Polski Grup Operacyjnych i Interwencyjnych na wodzie w Starachowicach.
18 września 2010 roku zorganizowaliśmy pod patronatem Prezydenta Miasta wraz z Zarządem Głównym LOK, Zarządem Wojewódzkim LOK, Miejskim Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz Wydziałem Sportu i Promocji Urzędu Miasta, Otwarte Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju w Płetwonurkowaniu. Nasi zawodnicy w dyscyplinie drużynowej zdobyli 2 miejsce.
W związku z wstąpieniem w 2008 roku Ligi Obrony Kraju do CMAS (Światowa Konfederacja Działalności Podwodnej), największej federacji nurkowej na świecie, płetwonurkowie zobligowani są do posiadania kwalifikacji z zakresu Pierwszej Pomocy oraz Pierwszej Pomocy Tlenowej. Prowadzimy również kursy w tym zakresie w międzynarodowym systemie DAN. Tak więc od 2008 roku wydawane przez nas uprawnienia nurkowe w systemie LOK CMAS są rozpoznawane i honorowane na całym świecie.
Krótka historia naszego klubu ilustruje naszą działalność nie tylko jako płetwonurków ale również jako ludzi szeroko związanych z całym środowiskiem wodnym.
Zapraszamy wszystkich pasjonatów wody do udziału w naszych sobotnich zajęciach szkółki nurkowej. Nauczycie się jak bezpiecznie nie tylko nurkować, ale również wypoczywać nad wodą.